Disclosure: This post may contain affiliate links. Please read my disclosure for more info.
In order to keep track of my food expenses, I have started a monthly food expense report series. A few things to note:
— I currently do not live together with Mr. FAF and Baby FAF (only temporarily). My food expenses below are therefore counted as a single-person budget.
— Sometimes I buy food that will last for a couple of weeks or months (i.e. rice, salt, oil). But I will just count the purchase towards the month when I buy it.
— You might see great variation from week to week. The expenses might be really high for one week but extremely low for another. It’s because I don’t meal plan and just buy what I need. If it’s something I will eat at some point in the future (i.e. sesame rice balls, dumplings, sesame pancake), it’s usually frozen or packaged for a long shell life.
— Mr. FAF and I have gotten our grocery shopping to (almost) a science where we know exactly what we usually use for our cooking, so the food rarely goes to waste.
— If you want to know more about my diet, you can check it here and here.
Food Expenses – Mar 2017: $87.52
Groceries | Eating out | TOTAL |
|
---|---|---|---|
Week 1 | $7.41 | $7.41 | |
Week 2 | $67.47 | $67.47 |
|
Week 3 | |||
Week 4 | $12.64 | $12.64 |
|
Total | $80.11 | $7.41 | $87.52 |
Groceries – Week 1 ($67.47)
I didn’t take a picture of Week 1’s groceries. But I bought:
— 3 tubs of generic-brand vanilla yogurt
— 3 half-gallon bottles of organic soy milk
— 2 small boxes of strawberries
— 7 bananas
— 1 bottle of fish oil & 1 bottle of vitamin E
Groceries – Week 4 ($12.64)
Eating out – Week 1: $7.41
I had Chinese food at the mall, that’s why the price was low. I just wanted to eat out for a change while window shopping but didn’t want to break the bank.
Related:
While We Eat Out While In Debt
Eating Out v. Eating At Home – The Dilemma
5 Things We Refuse To Do To Save Money
Join Us For The Latest Update!
Join Us For The Latest Update!
Wow you bought so little!
I was on a diet. That’s why 😉
You can save money too by buying whole dried soubeans and making your own soymilk and yogurt. Its very easy. And you also get soy flour from making the milk.